Programcıyla iletişim

Bir programcı olarak milyon kere yaşadığım bir durumdan bahsedeceğim bugün. Programcıyla iletişim adabı.

Biriyle iletişim kuracağınızda, ona karşı saygılı olmanın (tüm iletişim saygı çerçevesinde yürümelidir) iki çeşidi vardır.

Bunlardan biri konuşurken, biri de konuşmanın dışında olur. İletişim sadece yüzyüze, telefonda, sosyal mecralarda ya da anlık mesajlaşma ortamlarında, iletişim anında olmaz. Konuşurken, iş ilişkisi içinde olduğunuz insana karşı, elbette ki saygılı olmalısınız. Bu, topluluk olmanın doğal bir kuralıdır. Ama bir de konuşmaya başlamadan önce ve konuşma bittikten sonra da saygılı olmak gerekir ki, (en azından programcılara karşı) çoğu kişi bunu pas geçiyor.

İster müdür ister herhangi bir personel olsun, çoğu insanın yaptığı iş bölünmeyi kaldırabilir. Çok fazla zihinsel faaliyet gerektirmez veya görüşme bittikten sonra o insan çalışmasına kolayca dönebilir.

Fakat programcılık böyle değildir. Programcıyı böldüğünüz mü kendini tekrar işine vermesi çok uzun sürebilir.

Çünkü programcılık, çoğu zaman yoğun zihinsel çaba gerektiren ve bloklar halinde yapılan bir iştir. Programcı bir işi yaparken araya girilirse kendini tekrar işine vermesi saatler bile sürebilir.

Programcılık kişinin kendini dış dünyadan soyutlamasını gerektirir. Kodla uğraşan programcının konuşma şekli bile değişir, daha ciddi, daha katı ve daha kopuk hale gelir.

O nedenle, programcıyla, zorunlu olmadıkça anlık mesajlaşılmaz. Çalışırken bölünmez, bölünmemelidir. Programcıyla muhatap olan kişinin aklına bir konu ya da espri geldiğinde ya da birşey konuşmak istediğinde, programcıyı bölmesi, programcının veriminin düşmesi anlamına gelir.

Bu argümanın karşı tarafında “o zaman o da anlık mesajlaşma programını kapatsın” düşüncesi yer alır. Fakat bu argümanın atladığı bir detay var, ki o da şu: Telefonunuzu kapatmak veya anlık mesajlaşma programınızı kapatmak, hem dış dünyayla iletişim kurmanızı sağlayan organları kapatmak, hem de kendinizi acil durumlara da kapatmak anlamına gelir. Telefonunuzu kapattığınızı düşünün. Acil bir durum olduğunda eşiniz, anne veya babanız size ulaşamaz. Yani bu argüman aslında pek de geçerli değil.

Uzun lafın kısası, bilgisayar başında olan programcıları bölmeyin. Ona saatler kaybettirebilirsiniz.