DigitalOcean Ubuntu Server sanal sunucu üzerine Apache, PHP ve MySQL kurulumu

Sık sık DigitalOcean’da Ubuntu sanal makinalar kuruyorum. Bu sanal makinaları da çoğu zaman PHP siteleri yayınlamakta kullanıyorum. Dolayısıyla sık sık Apache-PHP-Mysql üçlüsünü (LAMP diyorlar) kurup yapılandırıyorum. Bu yazıda bu üçlünün kurulumundan bahsedeceğim.

  1. Apache kurmak için apt-get install apache2 yeterli, ama PHP kuracaksanız buna ihtiyacınız da kalmıyor, apt-get install libapache2-mod-php komutu Apache’ye otomatik olarak kuruyor.
  2. İkinci olarak PHP’nin neredeyse her durumda ihtiyaç duyduğu paketleri kuruyoruz: apt-get install php-xml php-zip php-mysql php-mbstring php-json php-imap php-intl php-gettext php-gd php-cli. Bu paketleri Ubuntu zaten kuruyor olsa bile bu komutla garantilemenizi öneririm.
  3. Bu noktada bir WordPress kurulumunun ihtiyaç duyabileceği bütün PHP paketlerini kurmuş olduk, ama projenize göre şu paketlere de ihtiyacınız olabilir: apt-get install php-soap php-redis php-mongodb php-membcache php-geoip
  4. Sıra geldi MySQL kurulumuna. MySQL iki parçadan oluşuyor. Sunucu için yeterli olan mysql-server ve sunucunuza SSH ile bağlandığınızda MySQL işlemleri yapmaya yarayan mysql-client. apt-get install mysql-server mysql-client ile ikisini de kuruyoruz. Bu kurulum sırasında MySQL size kendi root kullanıcısının şifresini iki kez soracak. Karmaşık birşey yapmayı ve güvenli bir şekilde saklamayı unutmayın.

Apache, PHP ve MySQL kurulumları bitti. Artık örütbağ tarayıcınıza sunucunuzun IPsini girerek bağlanabilirsiniz. Bundan sonrası proje dosyalarının aktarılması, MySQL veritabanlarının oluşturulup yapılandırılması ve SSL sertifikalarının yüklenmesi işlemlerinden oluşuyor. Onlar da bir sonraki yazıya kalsın.